ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΞΑΝΘΗΣ
Καλώς ήρθατε στο blog με τα νέα για το σκάκι από την πόλη της Ξάνθης
Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2013
Δευτέρα 29 Απριλίου 2013
ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΕΣΣΑΜΘ
Συνεχίζονται στην Ξάνθη, στην αίθουσα του Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης(Αμοιρίδειο Αθλητικό Κέντρο, Θύρα 4), τα ατομικά πρωταθλήματα παίδων-κορασίδων με το παρακάτω πρόγραμμα:
1. Μεγάλη Τρίτη και ώρα 4.00μμ αγωνίζονται ΜΟΝΟ οι κατηγορίες των αγοριών Κ10, Κ12, Κ14-16
2. Μεγάλη Τετάρτη, τελευταία ημέρα, αγωνίζονται ΟΛΕΣ οι κατηγορίες παίδων και κορασίδων στις 4.00μμ
1. Μεγάλη Τρίτη και ώρα 4.00μμ αγωνίζονται ΜΟΝΟ οι κατηγορίες των αγοριών Κ10, Κ12, Κ14-16
2. Μεγάλη Τετάρτη, τελευταία ημέρα, αγωνίζονται ΟΛΕΣ οι κατηγορίες παίδων και κορασίδων στις 4.00μμ
Τετάρτη 10 Απριλίου 2013
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΜΘ
ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ
Προς Σωματεία Α.Μ.Θ. Καβάλα 3-4-2013
Κοινοποίηση : ΕΣΟ Αρ.
Πρωτοκ. 307
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΘΡΑΚΗΣ
ΞΑΝΘΗ 20 - 21
Απριλίου & 30 Απριλίου - 1 Μαΐου 2013
|
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ
ΔΙΟΡΓΑΝΩTEΣ
: Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης
και Σκακιστικός
Όμιλος Ξάνθης
(σύμφωνα με την
Προκήρυξη της ΕΣΟ με αρ. πρωτοκ. 92187/2-4-2013)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ
|
1
|
ΠΑΙΔΩΝ μέχρι 16 ετών
|
Γεννημένοι μετά την 1-1-1997
|
2
|
ΠΑΙΔΩΝ μέχρι 14 ετών
|
Γεννημένοι μετά την 1-1-1999
|
|
3
|
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ μέχρι 12 ετών
|
Γεννημένοι μετά την 1-1-2001
|
|
4
|
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ μέχρι 10 ετών
|
Γεννημένοι μετά την 1-1-2003
|
|
5
|
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ μέχρι 8 ετών
|
Γεννημένοι μετά την 1-1-2005
|
|
|
|||
6
|
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ μέχρι 16 ετών
|
Γεννημένες μετά την 1-1-1997
|
|
7
|
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ μέχρι 14 ετών
|
Γεννημένες μετά την 1-1-1999
|
|
8
|
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ μέχρι 12 ετών
|
Γεννημένες μετά την 1-1-2001
|
|
9
|
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ μέχρι 10 ετών
|
Γεννημένες μετά την 1-1-2003
|
|
10
|
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ μέχρι 8 ετών
|
Γεννημένες μετά την 1-1-2005
|
ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ :
Εντευκτήριο
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΞΑΝΘΗΣ
(Αθλητικό Κέντρο
«Φίλιππος Αμοιρίδης» Θύρα 4 - τηλ. 25410.25690)
ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ : Ελβετικό
6 γύρων (μέχρι 6 συμμετοχές πουλ)
Κατηγορία με 1-3 συμμετοχές συγχωνεύεται με μεγαλύτερη ή μικρότερη
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΑΓΩΝΩΝ
|
1ος Γύρος
|
Σάββατο 20 Απριλίου 2013
|
Ώρα 10.30
|
2ος Γύρος
|
Σάββατο 20 Απριλίου 2013
|
Ώρα 16.00
|
|
3ος Γύρος
|
Κυριακή 21 Απριλίου 2013
|
Ώρα 10.30
|
|
4ος Γύρος
|
Μεγ. Τρίτη 30 Απριλίου 2013
|
Ώρα 16.00
|
|
5ος Γύρος
|
Μεγ. Τετάρτη 1
Mαΐου 2013
|
Ώρα 10.30
|
|
6ος Γύρος
|
Μεγ. Τετάρτη 1
Mαΐου 2013
|
Ώρα 16.00
|
|
Τελετή λήξης Απονομές επάθλων
|
Μεγ. Τετάρτη 1
Mαΐου 2013
|
Ώρα 20.30
|
ΔΙΚΑΙΩΜΑ
ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : Σκακιστές και σκακίστριες Συλλόγων Περιφέρειας
Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης
ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ : Για
κάθε παίκτη 90 λεπτά για 40 κινήσεις, ακόμη 15 λεπτά
για την υπόλοιπη
παρτίδα και επιπλέον 30 δευτερόλεπτα
για κάθε κίνηση από
την πρώτη κίνηση
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
: Α. Ελβετικό
1) Αποτέλεσμα τουρνουά ισοβάθμων
2) Μπούχολτζ
3) Σόννεμπορν-Μπέργκερ
4) Άθροισμα προοδευτικής
βαθμολογίας
Β.
Πουλ
1) Σόννεμπορν-Μπέργκερ
2) Αριθμός νικών
3) Αποτέλεσμα τουρνουά ισοβάθμων
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ :
Αχιλλέας Σαχπατζίδης
ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ -
ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ : Αλέξανδρος Μανελίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : Ηλίας Νεοφυτίδης, Χαλήλ Οσμάνογλου. Σπύρος
Μαλγαρινός
ΕΠΑΘΛΑ ΝΙΚΗΤΩΝ :
Κύπελλο στον πρωταθλητή και στην πρωταθλήτρια
και μετάλλια
στους 2ο - 3ο νικητή καθώς και
στις 2η
- 3η νικήτρια κάθε κατηγορίας
ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ : Στους τελικούς αγώνες των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων
που θα γίνουν από τις 8 έως 14 Ιουλίου 2013, στο Ρίο Αχαΐας, προκρίνονται οι πρώτοι
νικητές στις κατηγορίες Παίδων - Παμπαίδων και οι πρώτες νικήτριες στις
κατηγορίες Κορασίδων - Παγκορασίδων.
Εφόσον στις πρώτες θέσεις που δίνουν
πρόκριση υπάρχει ισοβαθμία είτε με ισόπαλο το μεταξύ τους αποτέλεσμα είτε χωρίς
να έχουν συναντηθεί, η πρόκριση θα κρίνεται με αγώνα μπαράζ Blitz με χρόνο σκέψης 5 λεπτά για κάθε
παίκτη και επιπλέον 3 δευτερόλεπτα για
κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.
και στον χώρο αγώνων μέχρι τις 20 Απριλίου, ώρα 10.00
Σάββατο 6 Απριλίου 2013
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!
Ολοκληρώθηκαν και οι Προκριματικοί Σχολικοί αγώνες Σκάκι της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, που έγιναν στην Αλεξανδρούπολη στις 30 και 31 Μαρτίου 2013. Για άλλη μια χρονιά οι σκακιστές του Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης διακρίθηκαν, καταλαμβάνοντας πολλές πρώτες θέσεις στις 11 συνολικά κατηγορίες κατακτώντας ταυτόχρονα σημαντικές προκρίσεις για τους Τελικούς Πανελλήνιους αγώνες που θα γίνουν στην Ερέτρια στις 27,28 και 29 Απριλίου. Πιο συγκεκριμένα:
Α.ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
1η θέση κατέλαβαν οι :
- Μπακάλογλου Παναγιώτης(Γ' Δημοτικού),
- Παπαϊωάννου Βαγγέλης (Στ' Δημοτικού),
- Τσεκμές Δημήτριος(Γ' Γυμνασίου)
- Σταμουλάς Νικόλαος(Λύκεια),
- Μισαηλίδου Ευρώπη 1ο κορίτσι(Λύκεια)
- Δομτζίδης Μάρκος(Α΄Δημοτικού)
- Γεωργιάδης Νίκος (Ε΄ Δημοτικού)
- Βαγιανός Χρήστος(Α' Δημοτικού)
- Βάμπουλας Γεώργιος (Δ΄Δημοτικού)
Εκτός από όλους τους παραπάνω, προκρίθηκαν για τους τελικούς Πανελλήνιους Αγώνες, και οι παρακάτω σκακιστές, όλοι μέλη του Σ.Ο Ξάνθης:
- Μπονόβα Ελπίδα(5η θέση στη Γ' Δημοτικού),
- Μουρκάκης Ιωάννης(4η Θέση στη Δ΄Δημοτικού),
- Πλευρίδη Βασιλική(5η Θέση στην Ε΄Δημοτικού),
- Χασούρης Γεώργιος(4η θέση στην ΣΤ΄Δημοτικού),
- Μόσχου Στέφανος(5η θέση στη Γ΄Γυμνασίου),
- Γεωργαντζής Πέτρος(4η θέση στα Λύκεια)
Β.ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ :
Προκρίθηκαν το Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο "ΑΞΙΟΝ", που κατέλαβε την 4η Θέση(την ομάδα αποτελούσαν οι Γεωργιάδης Νικόλαος, Παρασκελίδης Χρήστος, Καρακάσης Βασίλης και Κουρτίδου Ρεγγίνα) καθώς επίσης και το 6ο Δημοτικό Σχολείο που κατέλαβε την 5η θέση(την ομάδα αποτελούσαν Παπαϊωάννου Βαγγέλης, Μαρσίδης Στέφανος, Μπατσάκης Δημήτριος, Παπαϊωάννου Έφη και αναπληρωματική η Φρέντζου Θεοδώρα).
Όλοι οι αθλητές που προκρίθηκαν με το σχολείο τους στην τελική φάση του Ομαδικού Πρωταθλήματος προκρίνονται αυτομάτως και στους τελικούς του Ατομικού Πρωταθλήματος.
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΌ ΟΜΙΛΟ ΞΑΝΘΗΣ: 5 ΧΡΥΣΑ , 2 ΑΡΓΥΡΑ
, 2 ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΙ 22 (ΕΙΚΟΣΙ ΔΥΟ)ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!
Δευτέρα 25 Μαρτίου 2013
ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΕ ΞΑΝΘΗΣ
Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία, την Κυριακή 24 Μαρτίου 2013, οι προκριματικοί αγώνες του 25ου Ατομικού και του 11ου Ομαδικού Σχολικού Πρωταθλήματος Σκάκι της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης. Το Διοικητικό Συμβούλιο του Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης συγχαίρει όλους τους μαθητές που συμμετείχαν και αγωνίστηκαν με αθλητικό πνεύμα και ευγενή άμιλλα στο τόσο ωραίο αυτό άθλημα.
Ιδιαίτερα θέλουμε σαν Δ.Σ να αναφερθούμε σε εκείνα τα παιδιά που διακρίθηκαν καταλαμβάνοντας τις πρώτες θέσεις και προκρίθηκαν στους ημιτελικούς αγώνες της Περιφέρειας ΑΜΘ, κάνοντάς μας περήφανους για άλλη μια χρονιά. Ευχόμαστε καλή επιτυχία και στη συνέχεια.
Σημειώνουμε πως για τους ημιτελικούς αγώνες της Περιφέρειας, προκρίνονται οι τέσσερις πρώτοι και το καλύτερο κορίτσι κάθε τάξης (εκτός των τεσσάρων πρώτων της γενικής κατάταξης), ενώ επιπλέον οι τρεις πρώτοι παίρνουν και μετάλλιο.
Προκρίνονται και μπορούν να παίξουν στο Ατομικό Πρωτάθλημα και εκείνα τα παιδιά που η ομάδα του σχολείου τους προκρίθηκε στους ημιτελικούς αγώνες του Ομαδικού Πρωταθλήματος, με την προϋπόθεση ότι έχουν αγωνιστεί στους Προκριματικούς Αγώνες της Π.Ε Ξάνθης
Οι αγώνες της Περιφέρειας θα γίνουν στην Αλεξανδρούπολη, στο Ξενοδοχείο "ALEXANDER BEACH" στις 30 και 31 Μαρτίου 2013. Ώρα προσέλευσης και δήλωσης συμμετοχής 10.00 π.μ.
Αναφέρονται παρακάτω τα ονόματα των σκακιστών-μαθητών του Σ.Ο Ξάνθης με τις θέσεις που κατέλαβαν σε κάθε τάξη.
Προκρίνονται και μπορούν να παίξουν στο Ατομικό Πρωτάθλημα και εκείνα τα παιδιά που η ομάδα του σχολείου τους προκρίθηκε στους ημιτελικούς αγώνες του Ομαδικού Πρωταθλήματος, με την προϋπόθεση ότι έχουν αγωνιστεί στους Προκριματικούς Αγώνες της Π.Ε Ξάνθης
Οι αγώνες της Περιφέρειας θα γίνουν στην Αλεξανδρούπολη, στο Ξενοδοχείο "ALEXANDER BEACH" στις 30 και 31 Μαρτίου 2013. Ώρα προσέλευσης και δήλωσης συμμετοχής 10.00 π.μ.
Αναφέρονται παρακάτω τα ονόματα των σκακιστών-μαθητών του Σ.Ο Ξάνθης με τις θέσεις που κατέλαβαν σε κάθε τάξη.
ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Α΄ Τάξη Δημοτικού: Β' Τάξη Δημοτικού:1η Θέση:Βαγιανός Χρήστος 1η Θέση:ΓεωργελέςΔημήτριος
2η Θέση :Δομτζίδης Μάρκος 2η Θέση :Φρέντζος Παναγιώτης
3η Θέση:Χάσδεν Ιωάννα 4η Θέση:Νταρτζουλίδης Ηλίας
4η Θέση:Ουζούνης Γεώργιος
Γ' Τάξη Δημοτικού: Δ' Τάξη Δημοτικού:
1η Θέση:Μπακάλογλου Παναγιώτης 1η Θέση:Βάμπουλας Γεώργιος
2η Θέση :Γεωργελές Γεώργιος 2η Θέση :Ουμουτίδης Χρήστος
3η Θέση:Τσιραμπίδης Κων/νος 3η Θέση:Μουρκάκης Ιωάννης
4η Θέση:Μπονόβα Ελπίδα 4η Θέση:Μπουγιουκλού Άγγελος
Καλύτερο κορίτσι (εκτός από 1ο κορίτσι:Μπακάλογλου Ευαγγελία
τους τέσσερις πρώτους): Αμοιρά Ευγενία
Ε' Τάξη Δημοτικού: ΣΤ' Τάξη Δημοτικού:
1η Θέση:Μαρσίδης Στέφανος 1η Θέση:Χασούρης Γεώργιος
2η Θέση :Γεωργιάδης Νίκος 2η Θέση :Παπαϊωάννου Βαγγέλης
3η Θέση:Πλευρίδη Βασιλική 3η Θέση:Τόλας Γεώργιος
4η Θέση:Παπαϊωάννου Έφη 4η Θέση:Μπατσάκης Δημήτρης
Καλύτερο κορίτσι (εκτός από
τους τέσσερις πρώτους): Φρέντζου Θεοδώρα
Α' Τάξη Γυμνασίου: Β' Τάξη Γυμνασίου:
1η Θέση:Σιδηρόπουλος Γεώργιος 2η Θέση: Σταμουλά Αντωνία
2η Θέση :Κυρλίδης Ελευθέριος
3η Θέση:Αυγετίδης Κων/νος
1ο κορίτσι:Μπονόβα Μαρία
Γ' Τάξη Γυμνασίου: ΛΥΚΕΙΑ
1η Θέση:Τσεκμές Δημήτριος 1η Θέση:Σταμουλάς Νικόλαος
2η Θέση :Μόσχου Στέφανος 2η Θέση :Γεωργαντζής Πέτρος
3η Θέση:Μισαηλίδου Ευρώπη
4η Θέση:ΚορομπίληςΓεώργιος
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Στο Ομαδικό πρωτάθλημα η κατάταξη των σχολείων έχει ως εξής και όλα προκρίνονται για τους αγώνες της Περιφέρειας.
Δημοτικά Σχολεία Γυμνάσια
1η Θέση: 6ο Δημοτικό 1η Θέση: 3ο Γυμνάσιο2η Θέση: 5ο Δημοτικό 2η Θέση: 7ο Γυμνάσιο
1η Θέση: ΑΞΙΟΝ 3η Θέση: ΑΞΙΟΝ
4η Θέση: 14ο Δημοτικό λΥΚΕΙΑ
5η Θέση: 12ο Δημοτικό 2ο Λύκειο
Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ & ΘΡΑΚΗΣ
Διεξήχθη
σήμερα στην αίθουσα του Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης, η συνάντηση μεταξύ του Σ.Ο
Ξάνθης και του Σκακιστικού Κέντρου ΣΦΓΤ Καβάλας, στα πλαίσια του Ομαδικού
Πρωταθλήματος της ΕΣΣΑΜΘ για τον Προκριματικό Όμιλο Α΄ Εθνικής. Η συνάντηση
έληξε με σκορ 5,5-4,5 υπέρ του Σ.Ο Ξάνθης. Τα ατομικά αποτελέσματα των παικτών
είναι τα ακόλουθα:
Νίκες
πέτυχαν οι Χαροκοπάκης Γιώργος(3η σκακιέρα), Σεχλίδης Σάββας(4η σκακιέρα),
Φρέντζου Θεοδώρα(7η σκακιέρα) και Γεωργαντζής Πέτρος(9η σκακιέρα). Ισοπαλία
έφεραν οι Οσμάνογλου Χαλήλ(1η σκακιέρα), Σταμουλάς Νίκος(8η σκακιέρα) και Παπαϊωάννου
Βαγγέλης(10η σκακιέρα). Τέλος έχασαν οι Κόρογλου Βίκτωρας(2η σκακιέρα), Μπονόβα Μαρία(5η σκακιέρα) και Παπαϊωάννου Έφη(6η σκακιέρα) Το πρωτάθλημα
συνεχίζεται την επόμενη Κυριακή 24/02/2013 στην Καβάλα με την συνάντηση ΟΦΣ
ΚΑΒΑΛΑΣ-ΣΟ ΞΑΝΘΗΣ
Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013
Καλή Εμφάνιση των σκακιστών του Σ.Ο Ξάνθης στη Βουλγαρία
Καλή εμφάνιση των σκακιστών του Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης, στο Open Διεθνές τουρνουά "35th Bulgarian International Open Chess Championship - Georgi Tringov Memorial" στο Plovdiv(Φιλιππούπολη) της Βουλγαρίας. Το τουρνουά διεξήχθη
από τις 3 έως και τις 10 Φεβρουαρίου 2013 και συμμετείχαν σ' αυτό 4
παίκτες του Σ.Ο Ξάνθης. Οι πιο σημαντικές επιδόσεις των παικτών που
συμμετείχαν έχουν ως εξής: ο Τσεκμές Δημήτριος συγκέντρωσε συνολικά 4,5
πόντους σε εννέα αγώνες, κατετάγη 2ος(δεύτερος) στην κατηγορία των νέων έως
16ετών και βραβεύθηκε, ενώ παράλληλα κέρδισε 41
βαθμούς αξιολόγησης(ELO). Ο Κόρογλoυ Βίκτωρας συγκέντρωσε 5,5πόντους σε 9
αγώνες και τέλος ο Σταμουλάς Νίκος συγκέντρωσε 4,5 πόντους σε 9 αγώνες κερδίζοντας παράλληλα και 25 βαθμούς ELO.
Εγγραφή σε:
Αναρτήσεις (Atom)